poniedziałek, 17 grudnia 2012

Tu gdzie mieszkam


W pierwszym rzucie będzie o Wojciechowie-małej, aczkolwiek niesamowitej miejscowości. 


Wojciechów leży na zachód od Lublina, na obrzeżu trójkąta turystycznego Nałęczów-Kazimierz Dolny-Puławy. Malownicze krajobrazy tutejszych okolic kuszą do spacerów i przejażdżek rowerowych. Wąwozy, wzgórza,lasy i czyste powietrze stanowią raj dla rowerowych maniaków.
Teren ziemi Wojciechowskiej jest bardzo urozmaicony, pokryty gęstą siecią lessowych wąwozów.






     W samym sercu miejscowości znajduje się przepiękna i przedziwna budowla- Wieża ariańska z początku XVI wieku, otoczona obronną fosą. Kompleks stanowił niegdyś zamek z fortyfikacją obronną, gdzie zamieszkiwali kolejni właściciele Wojciechowa. Dzisiaj mieści się tu jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa oraz Muzem Regionalne, a także Biblioteka i Gminny Ośrodek Kultury. To właśnie dlatego Wojciechów nazywany jest " Wsią przy wieży".





Na terenie przy wieży mieści się niewielki skwerek, gdzie można wypocząć, zjeść posiłek przed dalszą wędrówką.





 Bogate zaplecze w postaci miejsc wypoczynku, a także sklepów, i dostępu do cywilizacji (bank, poczta, apteka, biblioteka, jest nawet restauracja) stanowi prawdziwy raj dla amatorów rowerowych wypadów za miasto.Odległość od Lublina- ok 20km.







Liczne walory krajobrazowe przyciągają turystów, głównie w sezonie letnim. 
Panują tu swoiste warunki mikroklimatu dolinnego, urzeka malownicze otoczenie wąwozów i wzgórz. Dużą powierzchnię zajmują lasy z bogatym runem i liczną zwierzyną. 










Przez Gminę przepływa Bystra, przez mieszkańców zwana Potokiem Wojciechowskim. Rzeka stanowi prawy dopływ Wisły I rzędu. Bierze swój początek w Palikijach, dalej nurt biegnie przez Wojciechów, Nowy Gaj, Nałęczów, Wąwolnicę. Jej ujście znajduje się w Bochotnicy, tuż przy Kazimierzu Dolnym.   Dolina Bystrej uznawana jest za regionalny korytarz ekologiczny. Ma to istotne znaczenie dla mikroklimatu terenów uzdrowiskowych, jakim bez wątpienia jest pobliskie miasteczko Nałęczów. Ponadto przez Gminę przepływają rzeki Czerka i Ciemięga. 
























Teren przy rzeczce to idealne miejsce do odpoczynku. 












Od wiosny do późnej jesieni zauważyć można licznych amatorów rowerowych przejażdżek. Pojedynczy kolarze, czy tez cale rodziny- cóż za miły widok! Trasa do Nałęczowa mało ruchliwa, dodatkowo można ja urozmaicać na wiele sposobów- czy to zbaczając do pobliskiego lasu, czy tez wybierając skróty przez Nowy Gaj, gdzie znajduje się Zabytkowy Młyn Hipolit i Muzeum Minerałów. Rowerzyści wybierają Wojciechów jako alternatywna trasę na szlaku Lublin-Kazimierz Dolny. Mniej ruchliwa, a i po drodze można więcej zobaczyć. Nawierzchnia drogi może i nie zachwyca, podjazdów tez jest sporo ale widoki zapierają dech w piersiach no i co najważniejsze cisza, spokój.

Przez Wojciechów biegnie kilka turystycznych szlaków, które warto przemierzyć.

Szlak pieszy Wyżynny (zachodni) - czerwony

Kazmierz Dolny - Rąblów - Wąwolnica - Nałęczów - Wojciechów - Motycz - Dąbrowica - Lublin (61km)


Szlak rowerowy czerwony


Tą samą trasą biegnie  czerwony szlak rowerowy. 
Szlak prowadzi wierzchowinami, dolinami rzek Czechówki i Bystrej i dalej wąwozami przecinając Płaskowyż Nałęczowski z zachodu na wschód. Żywy i zmieniający się krajobraz lessowy, a także historyczne miejscowości na trasie : Kazimierz Dolny, Wąwolnica, Nałęczów, decydują o dużej atrakcyjności szlaku. Od Stanisławki zaczyna się obszar Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.Całkowita długość szlaku wynosi 61,4 km. Pod względem technicznym odznacza się średnim stopniem trudności. Prowadzi głównie drogami o nawierzchni asfaltowej lub betonowej, tylko kilka krótkich odcinków poprowadzono drogami polnymi lub leśnymi. 

Po drodze mijamy też inne ciekawe miejsca. Między innymi zespół dworsko-pałacowy w Palikijach. Zachwyca ciekawą architekturą i bogatą historią. Powstanie datuje się na drugą połowę XV wieku. W 1906 roku został przebudowany na użytek lokalnych właścicieli wsi. Obecnie stanowi własność prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania, ale można co nieco zobaczyć robiąc sobie przystanek przy pobliskich stawach. Widać niemal cały dworek i piękną zieleń otaczającą mały zabytkowy park ze starodrzewem.








  Warto zwrócić także uwagę na funkcjonujące szlaki: Szlak kultury sakralnej Ziemi Nałęczowskiej, Szlak młynów wodnych rzeki Bystrej, Szlak żelaza i kowalskich tradycji. 




Dla amatorów czterech kółek polecam też najprostszą i najszybsza trasę z Lublina do Wojciechowa:

Lublin-Węglinek-Konopnica-Kozubszczyzna-Motycz-Sporniak-Palikije-Wojciechów








1 komentarz: